[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Według statystyk rocznie dochodzi do 200.000 rozwodów. Jednakże w ponad dwóch na trzy przypadki o rozwód występuje kobieta. Najczęstszą przyczyna wskazywaną do rozwodu jest niezgodność charakteru, zdrada, związek z inną osobą, alkoholizm.
Przesłanki rozwodu
Decydując się na rozwód musimy wykazać zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że w naszym małżeństwie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.
Art. 56
§1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Oznacza to, że Sąd na rozprawie bada jakie okoliczności doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Bez wykazania tych okoliczności nie jest możliwe rozstrzygnięcie sprawy i udzielenie rozwodu. Tak więc wyjaśnienie przyczyn rozpadu małżeństwa jest obowiązkową przesłanką do wykazania.
Tym samym należy wskazać, że do zupełnego rozkładu pożycia małżonków dochodzi
(…) gdy wszystkie więzy łączące małżonków (duchowe, fizyczne i gospodarcze) uległy zerwaniu. Jeżeli przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, wywołane szczególnymi okolicznościami (np. wspólnym zamieszkiwaniem), rozkład pożycia można mimo to uznać za zupełny (…).
Pietrzykowski, Komentarz do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
W związku z powyższym, trwałym rozkładem pożycia jest moment, gdy powrót do siebie małżonków nie nastąpi.
Aby pozew o rozwód miał podstawy do jego złożenia, a Sąd orzekł rozwód, to powyższe przesłanki muszą zostać spełnione jednocześnie.
Negatywne przesłanki rozwodu
Negatywne przesłanki rozwodu zostały unormowane w art. 56 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Art. 56
§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Sąd kierując się dobrem małoletnich dzieci bada czy rozwód nie wpłynie negatywnie na relacje dziecka z rodzicami. Tym samym bada czy nie spowoduje osłabienia więzi między dzieckiem, a rodzicem przy którym dziecko nie pozostanie. Należy pamiętać, że pomimo rozwodu władza rodzicielska wobec dziecka nadal przysługuje obojgu rodzicom.
Kolejną negatywną przesłanką do orzeczenia rozwodu jest sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Występuje ona gdy jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory, wymaga pomocy moralnej i materialnej współmałżonka, a rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę. Przesłanka ta natomiast nie występuje gdy współmałżonek powoda ponosi wyłączną winę rozpadu pożycia.
Negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu jest żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wyjątkiem kiedy Sąd może orzec o rozwodzie jest sytuacja, gdy drugi z małżonków wyrazi zgodę na rozwód lub odmowa zgody w świetle przedstawionych okoliczności jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
W związku z powyższym o wyłącznej winie można mówić, gdy do rozpadu małżeństwa doszło z winy małżonka wnoszącego pozew. Natomiast po stronie małżonka pozwanego nie występują żadne okoliczności wskazujące na jego winę co do rozpadu małżeństwa.
(…) Takie zapatrywanie wyrażone zostało w orz. SN z 10.3.1951 r., C 48/51, PiP 1951, Nr 12, s. 972. Zob. też wyrok SA w Rzeszowie z 31.3.1994 r. (I ACR 52/94, OSA 1994, Nr 7, poz. 38), w którym sąd stwierdził m.in., że z wyłączną winą rozkładu pożycia mamy do czynienia wówczas, gdy po stronie małżonka żądającego rozwodu istnieją zawinione przez niego przyczyny rozkładu pożycia, a po stronie drugiego małżonka nie istnieją żadne przyczyny rozkładu pożycia albo istnieją przyczyny niezawinione, lecz nie tak poważne, aby należało uznać, że same wywołałyby zupełny i trwały rozkład pożycia (…).
K. Pietrzykowski, Komentarz do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Zgodnie z art. 53 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Sąd może orzec rozwód pomimo złożenia pozwu przez małżonka z winy, którego doszło do rozpadu małżeństwa, pod warunkiem wyrażenia zgody na rozwód przez drugiego małżonka. Zgoda ta musi zostać wyrażona Sądowi orzekającemu rozwód oraz musi istnieć w chwili wydawania wyroku.
Sąd może również orzec rozwód mimo braku zgody, jeżeli uznał, że odmowa zgody na rozwód pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego
(…) Istotne znaczenie dla oceny skuteczności odmowy zgody na rozwód mogą mieć zwłaszcza przyczyny rozkładu pożycia oraz faktyczny związek pozamałżeński (konkubinat), dzieci w nim urodzone i celowość społeczna zalegalizowania tego związku. Odnosi się to zwłaszcza do sytuacji, gdy nie ma dzieci z małżeństwa albo gdy są już one samodzielne. Odmowa w takich warunkach zgody na rozwód, prowadząca do uniemożliwienia zalegalizowania nowego harmonijnego związku, w którym wychowują się małoletnie dzieci, gdy ich interesowi nie można przeciwstawić interesu dzieci pochodzących z małżeństwa, najczęściej nie znajdzie usprawiedliwienia w świetle zasad współżycia społecznego (…).
K. Pietrzykowski, Komentarz do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Źródło statystyk: http://swaid.stat.gov.pl/Demografia_dashboards/Raporty_predefiniowane/RAP_DBD_DEM_4.aspx
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_cta h2=”POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ W ZAKRESIE ROZWODU?” h4=”Bezpłatna wycena porady prawnej, odpowiedź do 48 godzin!” txt_align=”center” add_button=”bottom” btn_title=”Napisz do mnie!” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#56698f” btn_gradient_custom_color_2=”#c1c1c1″ btn_align=”center” btn_i_icon_fontawesome=”fa fa-envelope-o” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fprawaojca.pl%2Fporada-prawna-online|||” css=”.vc_custom_1492508918500{background-color: #fefefe !important;}”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row]